ההיריון והסיכונים שבו

pregnant-1438139_19202

מהם הסיכונים בהריון ?

בהגיית המילה "הריון" מוחנו נכנס לאיזו שהיא רוויה, נינוחות, הרגשה טובה, עתה נבחן את נושא ההריון מהיבטיו הרפואיים, נתמקד בבדיקות שתעברי בתהליך זה, נעמוד על הסיכונים והסיכויים כאחד ונבין את מהות ההריון כולו.

טרם החלטתנו להביא תינוק לעולם או בשלב גילוי היותנו בהריון רצוי לבצע מס' בדיקות סקר גנטיות ע"מ שנבדוק האם אנו נמצאים בקבוצת סיכון הנמנית עם מחלות תורשתיות.
בדיקות אלה אינן הכרחיות וביצוען תלוי ברצונכם מה גם שקופות החולים לעיתים אינם משתתפות במלוא הסכום של שווי הבדיקות הללו.
ברצונכם לבצע את הבדיקות הללו יש לפנות לרופא המטפל ע"מ לקבל ייעוץ אילו מחלות רלוונטיות לכם (ע"פ מוצא).

כאשר שני ההורים נושאים גן פגוע קיים סיכוי של 25% שהתינוק יקבל את הגן הפגוע משני הוריו ויחלה במחלה, בשאר המקרים יש סיכוי של 25% שהתינוק יוולד בריא ולא יישא את הגן הפגוע וסיכוי של 50% שהתינוק יהיה בריא אך נשא של המחלה בדיוק כמו ההורים .

מחלת הטיי-זקס (נבדקת ע"י קופ"ח ובהשתתפותה הכספית) הינה בדיקת דם הבודקת את אבי התינוק האם הוא נושא את הגן של המחלה, אם תוצאותיו יהיו חיוביות תיבדק גם האם באותה הבדיקה, אם תוצאות האם גם הן חיוביות יוצע להורים לבצע בדיקת סיסי שלייה או בדיקת מי שפיר ע"מ שיוכלו לקבוע האם התינוק חולה במחלה.
בדיקת הטיי-זקס תתבצע פעם אחת בחייכם ותישמר בהסטוריית התיק הרפואי, כמו כן ניתן לבצעה עד לשבוע ה-16 להריונכם.

מחלת הטיי-זקס הינה מחלה תורשתית הפוגעת בחילוף חומרים ובמערכת העצבים המרכזית, סימני המחלה יופיעו רק בהגיע התינוק לגיל 6 חודשים, הסימנים כוללים אובדן כושר ראייה, אובדן שליטה על הידיים ואובדן יכולת אכילה,
המחלה מלווה בפיגור שכלי ומסתיימת במוות בגיל 4. על כן הבדיקה מומלצת לכל ההורים למרות שהמחלה אופיינית למשפחות ממוצא אשכנזי וצפון אפריקאי.

בדיקות

גורם HR: בדיקת דם פשוטה לאם, במידה ומתגלה שהאם בעלת HR שלילי נבדק גם האב ע"מ לדעת מהו סוג ה-HR של העובר, במידה וה-HR של ההורים שונה (דהיינו של האב חיובי) אזי מתכוננים לאפשרות שלעובר יהיה HR חיובי ונותנים טיפול במהלך ההריון, כל זה מכיוון שלא בריא שה- HR של האם והעובר יהיה מנוגד.

חלבון עוברי: בדיקת דם פשוטה לאם הנעשית בשבוע ה-16 להריון בה נבדקת רמת החלבון העוברי בדם האם, חלבון זה גבוה בדמן של נשים הנושאות ברחמן עובר פגוע ונמוכה מדי בדמן של נשים הנושאות עובר עם תסמונת דאון.

מוניטור: הצמדה של רצועות עם משדרים על בטן האישה מבוסס על טכנולוגיה של החזרת גלי קול, משתמשים בטכניקה זו כדי לרשום את קצב לב העובר ואת עוצמת הצירים.

אולטראסאונד: בדיקה וגינאלית או אבדומינאלית (על הבטן) המבוססת על ניצול גלי קול בתדירות גבוהה כדי לקבל תמונה של איברים הפנימיים של גוף העובר בה עוקבים אחר התפתחות האיברים הפנימיים של העובר.

מי שפיר: החדרת מחט ארוכה ודקה דרך דפנות הבטן אל תוך הרחם והוצאת כמות נוזל מי שפיר לתוך המזרק, הכל תחת בקרה של אולטראסאונד ע"מ לבדוק האם קיימים פגמים גנטיים וחלבון עוברי.

מחלת טיי זקס: חוסר באינזים גורם לבעיות קשות ומסתיים במוות בגיל שלוש עד חמש, קבוצת הסיכון היא בעיקר בקרב עדות אשכנז, הגבר הוא זה שנבדק בבדיקת דם פשוטה. (מימון הבדיקה ע"י משרד הבריאות).

סיסטיק פיברוזיס: מחלה תורשתית חמורה מתבטאת בדלקות ראות חוזרות, בבעיות תזונה וכו' קבוצת סיכון בני זוג ממוצא אשכנזי או לפחות אם אחד מהם אשכנזי, בדיקת דם או רוק לאחד מבני הזוג במידת הצורך נבדק גם בן הזוג השני.

טוקסופלסמוזיס: מחלה שנגרמת ע"י טפיל שעלול לפגוע בעובר ולגרום לפיגור שכלי אין המלצה של האגודה למיילדות לבצע בדיקה זו. מחלה שמתבטאת באנמיה, כאבי עצמות והגדלה של הכבד והטחול, מקצרת את תוחלת החיים, הבדיקה אינה מומלצת ע"י איגוד הגנטיקאים .

תסמונת כרומוזום X שביר: אחת הסיבות השכיחות ביותר לפיגור שכלי, בפרט אצל בנים, נבדקות רק הנשים בבדיקת דם פשוטה, ניתן לבצעה לפני ההריון.

אדמת: בדיקה אם האשה נדבקת במחלה במהלך ההריון עד שבוע 14, מומלץ להפסיק את ההריון, אדמת בהריון גורמת למומים חמורים בעובר.

VMC : וירוס שעלול לעבור לעובר דרך השיליה ולגרום לזיהום תוך רחמי שגורם לחרישות ופיגור שכלי, אין צורך לבצע בדיקה זו לפי המלצות של האגודה למיילדות וגניקולוגיה.

סקירת מערכות: בדיקת אולטראסאונד שסוקרת מומים בעובר, את מינו (דבר שטוב כאשר בודקים מחלות הקשורות למין העובר) מבוצעת בשבוע ה-22 להריון.

סיסי שיליה: גילוי ליקוים כרומוזומליים או מחלה תורשתית שניתן לאבחון טרום לידתי ע"י החדרת צינורית פלסטית לאזור השיליה בתוך הרחם, דגימת סיסי שליה בהליך דומה לזה של מי שפיר.

שקיפות עורפית: ממחישה את המגמה לאיתור מומים בעובר מוקדם ככל האפשר, בה נבדק עורף העובר, נמדד רווח שבין העור החיצוני לרקמה הרכה המכסה על עמוד השדרה.

* על המשתמש באתר לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על המידע שבאתר,
כל המידע הנכלל באתר זה הינו בבחינת מידע כללי בלבד ואינו בגדר חוות דעת או
ייעוץ מוסמך וכן אינו בא להחליף חוות דעת או ייעוץ מוסמך.

Main Menu