תפקיד הגבר בלידה

baby-22194_1920

במרבית המקרים מלווה היולדת ללידה ע"י בן זוגה כשלעיתים הם ניזונים מהמון מידע מאתרי אינטרנט שונים, פורומים וקורסי הכנות ללידה למיניהם.

מספר התגובות של בני הזוג ברגע הלידה הוא כמספר הנשים המגיעות ללדת, ישנן כאלה הרוצות את קרבתו וחיבוקו של בן הזוג ומאידך ישנן את אלה שרוצות אותו לתפוס מרחק של כמה מטרים. גם מצד הגברים ישנם כאלה המזכים את בת הזוג ברוגע, אמפתיה וישנם כאלה התורמים רבות לבהלה, פאניקה ולחץ.

לעיתים מגיעים הגברים לחדר הלידה עם בגד קצר כדי להיכנס עם היולדת למקלחת, הם נושמים יחד עם בת זוגם, ומעורבים בלידה בכל השלבים, כמו כן ישנם גברים שפחות מעורבים בכל שלבי הלידה.

יחד עם זאת חשוב מאוד שהגבר יישאר בחדר הלידה, הוא זה שמכיר את בת הזוג הכי טוב ויודע כיצד לגרום לה הרגשה יותר נוחה, גם אם הוא נמצא בחרדה ולחץ עדיין מקבל בן הזוג את המידע מהצוות.

המסר העיקרי לגברים הוא לבוא עם רוח חיובית ואופטימיות ולהיות גמישים לשינויים- לא הכול תמיד יקרה כמתוכנן ולכן יש לחזק את האישה בהחלטותיה, להציע לה מים, להזכיר לה לנשום היטב בין הצירים ולקחת שותפות מלאה בשלבי הלידה.

נוכחות הגבר בשלבי הלידה חשובה לזוג כיוון ששניהם עומדים לקראת שינוי בחייהם הזוגיים, כדאי להתכונן לחווית הלידה מראש, ככל שהגבר יידע יותר כך יוכל לעזור לבת זוגו ולא לחוש חוסר אונים שעלול לגרום למצוקה, בין השאר מומלץ לבצע שיחת הכנה פתוחה שבה יתאמו הזוג את הציפיות אחת מהשני, האישה תוכל ללומר לבן זוגה מה היא מצפה ממנו ותאפשר לו גם לבטא את חששותיו מהלידה.

חשוב מאוד לגבר להיות קשוב לבת זוגו ולצרכיה בעת הלידה, הוא צריך לבדוק מה היולדת צריכה ולא לכפות עצמו עליה, היולדת צריכה לחוש ביטחון לאורך כל שלבי הלידה. לעיתים נשים מרגישות "נבגדות" ע"י הגבר כיוון שהוא עובר "לצד" של הצוות הרפואי.

בשלב האקטיבי החשיבות של הימצאות הגבר בלידה גבוהה מאוד והוא שותף פעיל בלידה עצמה, בן הזוג מתרגש לא פחות מהיולדת, ישנם גברים המלווים את האירוע בצילום, קריאות עידוד, וישנם אלה המחלקים פקודות ומנסים ליצור שליטה באירוע תוך סימני חרדה אם התינוק לא בוכה מיד.

לעיתים הגבר זוכה בניתוק חבל הטבור באמצעות הדרכה קצרה מהצוות, זהו אקט סימבולי בו מרגיש האב שהוא משתף בלידה, במקרים רבים מותשת היולדת כך שהגבר נותר עם התינוק ומלווה אותו בבדיקותיו.

איך מתכונן הגבר ללידה ?
השתתפות בקורס הכנה ללידה יחד עם בת הזוג, סיור היכרות מתואם בבית החולים בו בחרו ללדת, נסיעה עם האישה לחדר המיון במהלך השבועיים האחרונים גם אם מדובר ב- "אזעקת שווא", לקחת אחריות על הבאת קלסר מעקב ההריון לחדר הלידה, הכנת תיק קטן לגבר (שתייה,חטיפים,מצלמה,סלולרי ומטען,תעודות זהות), מומלץ להכין מראש טנק דלק מלא ברכב – לא כדאי להיתקע בלי דלק… להצטייד מראש ביריעות ניילון ומגבות ברכב למקרה של ירידת מים ברכב, להביא בגדי החלפה לכל מקרה.

מה גברים יכולים לעשות בחדר הלידה ?
להיכנס למקלחת עם היולדת, לשבת עם היולדת באמבטיה ולעזור בטלטולי אגן על הכדור, עיסוי הגב התחתון בתוך המים או על המיטה לפי בחירתה, מומלץ להצטייד מראש בשמני עיסוי, לעזור ליולדת לנשום נשימות בטן לכוון הרחם, לעודד את היולדת לחשוב מחשבות חיובית כיצד להוריד את העובר לתעלת הלידה ולקדם את הלידה בעזרת דמיון מודרך.

ליולדת שאינה מגיעה עם בן זוגה מומלץ להגיע עם אמא, אחות או חברה, הימצאותו של אדם נוסף חשובה מאוד, יחד עם זאת היה והיולדת מגיעה לבד, היא תזכה לצוות מלווה איכותי, מקצועי, ידידותי וכייפי לאורך כל שלבי הלידה.
* על המשתמש באתר לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על המידע שבאתר,
כל המידע הנכלל באתר זה הינו בבחינת מידע כללי בלבד ואינו בגדר חוות דעת או
ייעוץ מוסמך וכן אינו בא להחליף חוות דעת או ייעוץ מוסמך.

Main Menu